• Modlitba sv.otca na máj

          • Ó, Mária, vždy nám žiariš na našej ceste ako znamenie spásy a nádeje. Zverujeme sa ti, Uzdravenie chorých, ktorá si pod krížom bola pripojená k Ježišovej bolesti, pevne si uchovávajúc svoju vieru.

            Ty, Záchrana rímskeho ľudu, vieš, čo potrebujeme, a sme si istí, že sa postaráš o to, aby tak ako v Káne Galilejskej mohla po tejto chvíli skúšky znova nastať radosť a oslava.Pomáhaj nám, Matka Božej lásky, riadiť sa dôsledne Otcovou vôľou a konať to, čo nám povie Ježiš, ktorý vzal na seba naše utrpenia a obťažil sa našimi bolesťami, aby nás skrze kríž priviedol k radosti vzkriesenia. Amen.  

            Pod tvoju ochranu sa utiekame, svätá Božia Rodička, neodvracaj zrak od našich prosieb, pomôž nám v núdzi a z každého nebezpečenstva nás vysloboď, ty Panna slávna a požehnaná. Amen.

          • Modlime sa v máji sv.ruženec

          • Svätý otec František nás v liste vyzýva, aby sme sa v mesiaci máj modlili v rodinách sv.ruženec.

            Ruženec má všetkých zjednotiť ako duchovnú rodinu na prekonanie súčasnej krízy spojenej s pandémiou Covid-19. K listu sú pripojené dve osobitné modlitby k Panne Márii, ktoré Svätý Otec odporúča na záver ruženca.

            List Svätého Otca všetkým veriacim na mesiac máj 2020...

          • sv.Ján Pavol II. pobozkal našu zem pred 30.rokmi

          • Návštevu Svätého Otca v apríli 1990 nepriaznivo ovplyvnilo mimoriadne zlé počasie. Napriek tomu sa v areáli letiska vo Vajnoroch zhromaždili státisíce ľudí. Keď pápež vystúpil z helikoptéry, pobozkal slovenskú zem.

            Urobil tak napriek tomu, že je protokolárnou zvyklosťou pobozkať zem iba v hlavnom meste krajiny, ktorú Svätý Otec navštívi. Už cestou do Bratislavy však pápežov tajomník Dziwisz povedal Mikloškovi: „Buďte spokojní, je to zariadené."

            „Vo Vajnoroch 22. apríla 1990 husto pršalo. Ján Pavol II. vystupoval z helikoptéry ako posledný – a keď Ján Čarnogurský videl, že pápež stúpil do trávy a trošku to čľaplo, zhodil zo seba kabát, aby ho prestrel na zem a aby si naň Svätý Otec mohol kľaknúť. Keď pobozkal slovenskú zem, bolo to od neho veľké gesto. Navyše, pápež nezvykne za deň slúžiť dve omše. V tomto prípade mal omšu na Velehrade a už po pár hodinách vo Vajnoroch. Vyšiel tým Slovákom veľmi v ústrety," spomína Mikloško na tieto historické okamihy.

            „Bola to krásna kázeň a posledným odkazom Svätého otca bolo: ‚Nebojte sa‘. Prihovoril sa menšinám a vyzval Bratislavu i Slovensko, aby sa nebáli otvoriť okolitému svetu, lebo to vždy v dejinách Slovenska malo blahodarný účinok," dodal Mikloško.

          • Slávnosť Božieho milosrdenstva

          • Arcidiecézne centrum pre mládež spolu s Farnosťou Božieho milosrdenstva v Košiciach-KVP vás srdečne pozývajú sledovať online odpustovú Slávnosť Božieho milosrdenstva s posolstvom pre mladých v nedeľu 19. apríla 2020 na TV LUX. Program priamych prenosov TV LUX z Diecéznej svätyne Božieho milosrdenstva v Košiciach je nasledovný:

            10:00 – odpustová svätá omša, hlavný celebrant J. Ex. Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup-metropolita;

            11:00 – moderovaný program „Božie milosrdenstvo pre mladých“, rozhovory s J. Ex. Mons. Bernardom Boberom, arcibiskupom-metropolitom a pomocným biskupom J. Ex. Mons. Markom Forgáčom.

          • Príhovor otca biskupa Marka

          • Do týchto dní sa nám prihovára aj náš pomocný otec biskup Mons. Marek Forgáč

            Čas prehĺbenia túžby

            Pohľad do prázdneho kostola počas svätej omše uplynulú nedeľu mi ostane hlboko v pamäti. Uvedomujúc si celú situáciu vyvolávalo to zvláštne pocity úzkosti, ktoré som premáhal uistením, že sme zjednotení v duchu a prostredníctvom priamych prenosov. Nikto nevie, ako bude ďalej. V týchto dňoch viac ako inokedy sú aktuálne slová, ktoré vyslovili Izraeliti na púšti: „Je Pán medzi nami alebo nie?“

            Chcel by som všetkých uistiť, že Pán je nám bližšie, ako by sme si mysleli. Nachádzame sa v zajatí rôznych zákazov a reštrikcií a tento stav by sme mohli prirovnať k zajatiam, do ktorých sa dostával aj vyvolený národ. Zajatie bolo vždy príležitosťou pre sebareflexiu, prehodnotenie života a znovuobnovenie vrúcneho vzťahu k Bohu, takže obdobie nešťastia sa nakoniec stalo požehnaním. Izrael sa učil takéto skúsenosti prečítať pohľadom Božím. Tak to môže byť aj v našom prípade, len sa potrebujeme k tomu veľmi intenzívne povzbudzovať. 

            Osobne poznám ľudí, ktorí si práve v tomto kritickom čase uvedomili, že to je chvíľa, kedy môžu obetovať viac času doma pre svojich. Osobne poznám rodiny, ktoré sa práve v tomto čase začali doma spoločne modliť. Osobne poznám kňazov, ktorí tvorivo hľadajú možnosti, ako pri zachovaní všetkých obmedzení môžu zostať blízko pri svojich veriacich.

            Myslím, že to je jedno z najväčších posolstiev týchto dní – vyjadriť blízkosť. Hoci sme limitovaní možnosťou osobného kontaktu, hľadajme spôsoby, ako zostať blízko. Najmä starí, chorí a opustení obzvlášť potrebujú pocítiť našu blízkosť, lebo tento stav najviac dolieha na duševný život. Vďaka Bohu, že máme mnohé technické vymoženosti, ktoré nám to dovoľujú. 

            Toto je čas prehĺbenia túžby po Bohu i po blízkosti druhých. Nádej a dôvera je výsadou nás kresťanov. Pomáhajme si ako vieme, povzbudzujme sa ako môžeme a dôverujme dobrému Bohu. A hoci sa nemôžeme spoločne stretnúť na mieste úcty a vďakyvzdania Bohu, nech sa na nás napĺňajú Ježišove slová o pravých ctiteľoch, ktorí sa klaňajú Otcovi v Duchu a pravde. 

            Mons. Marek Forgáčkošický pomocný biskup

             

          • Modlitba sv.Jána Pavla II.

          • „Ó, Kriste, ktorý si na svojom kríži

               prijal náš ľudský svet,

               svet včerajší, dnešný i zajtrajší;

               starý svet hriechu,

               daj, aby sa stal novým v tvojom vzkriesení;

               daj, aby sa stal novým

               prostredníctvom každého ľudského srdca,

               navštíveného mocou vykúpenia.

               Ó, zmŕtvychvstalý Kriste,

               do svojich   oslávených rán

               prijmi všetky bolestivé rany

               súčasného človeka:

               o ktorých sa veľa hovorí

               vo verejných oznamovacích prostriedkoch:

               aj tie, ktoré ticho bolia

               v tajomstve skrytom v srdciach.

               Nech sa vyliečia v tajomstve tvojho vykúpenia.

               Nech sa zahoja

               a zacelia prostredníctvom lásky,

               ktorá je silnejšia ako smrť.“  

          • Slovo arcibiskupa kňazom a veriacim

          • Milí oltarni spolubratia, drahí veriaci, 

            nikto z nás si nepomyslel, že takto budeme prežívať pôstne obdobie, nútení  zostať doma. Nikomu z nás by ani na okamih nenapadlo, že kostoly budú aj na Veľkú noc zatvorené a bez účasti našich veriacich budeme slúžiť sv. omše. 

            Nevieme, čo nás ešte čaká, ani ako dlho potrvá zápas o skrotenie tohto zákerného a očami neviditeľného záškodníka, ktorý ruinuje zdravie a životy ľudí, zvlášť tých najslabších a najzraniteľnejších, ktorým sme zaviazaní svojou úctou, láskou, starostlivosťou a musíme si ich osobitne chrániť – veď sú to naši rodičia, starí rodičia, príbuzní a priatelia.

            Mnohí hovoria, a s tým plne súhlasím, že je to čas, ktorý preveruje naše charaktery a naše vzťahy. Poviem otvorene, je to tvrdá skúška, test, aký tu doteraz nebol. Po tieto dni vďaka spravodajstvu médií môžeme vidieť ako na celom svete pribúda infikovaných a ťažko chorých na prístrojoch, ako sú vyčerpaní lekári, zdravotníci, ošetrujúci a mnoho ďalších v rôznych službách. Vnímame bolesť a slzy ľudí, ktorí prišli o svojich drahých. S dojatím pozorujeme toľko obetavosti, dobrovoľníctva, nezištnej pomoci, spolupatričnosti, zomknutia a povzbudenia, že to spolu zvládneme. Tieto skutočné obrazy zo sveta vyzývajú každého z nás prehĺbiť vzťahy priateľstva, obetavej spolupráce a štedrej pomoci a blízkosti. Je to skutočne čas pre svedectvo našej kňazskej viery a lásky.

            Všetkým na silno utkvel obraz ako pápež František osamelo, s námahou, v pokore a s dôverou kráčal prázdnym priestorom pred bazilikou sv. Petra ku krížu s Ukrižovaným a k ikone Panny Márie. Na záver adorácie vzal do svojich rúk Eucharistického Krista, aby požehnal druhým.

            Našou úlohou v tomto čase je robiť to isté. Postaviť sa s prosebným srdcom pred Ukrižovaného, zverovať pod ochranu Panny Márie naše farnosti. Prosiť, vyprosovať, modlitbou sprevádzať jeden druhého.  Zvolávajme na seba Božie požehnanie. Myslime tiež na to, že okrem našich modlitieb je potrebná aj viditeľná konkrétna pomoc. Teraz je naliehavý čas pre skutky milosrdenstva, pre tichú službu.

            Vyprosujem vám duchovnú silu, rozvážnosť, odvahu, vnútorný pokoj, silnú vieru a radosť prameniacu z istoty, že vzkriesený Ježiš je neustále s nami.

            Arcibiskup  Mons. Bernard Bober

          • Veľká noc s TV LUX

          • KVETNÁ NEDEĽA 5. 4.    

            11:00 Svätá omša z Vatikánu

            13:00 Evanjelické služby Božie z kaplnky TV LUX

            18:30 Svätá omša z kaplnky TV LUX

            20:00 Modlitba za odvrátenie epidémie - priamy prenos z Národnej baziliky v Šaštíne

             

            PONDELOK - STREDA VEĽKÉHO TÝŽDŇA 6. 4. - 8. 4.

            7:00   12:00   18:30   svätá omša z kaplnky TV LUX

             

            ZELENÝ ŠTVRTOK 9. 4.

            9:30 Svätá omša svätenia olejov (z Katedrály sv. Martina v Bratislave)

            18:00 Svätá omša na pamiatku Pánovej večere (z Vatikánu)

            20:00 Svätá hodinka z Getsemanskej záhrady (priamy prenos zo Svätej zeme)

             

            VEĽKÝ PIATOK 10. 4.

            15:00 Slávenie utrpenia a smrti Pána (z Katedrály sv. Martina v Bratislave)

            18:00 Umučenie Pána (z Vatikánu)

            21:00 Krížová cesta z Námestia sv. Petra (priamy prenos z Vatikánu)

             

            BIELA SOBOTA 11. 4.

            19:30 Veľkonočná vigília (z Katedrály sv. Martina v Bratislave)

            21:00 Veľkonočná vigília (priamy prenos z Vatikánu)

             

            VEĽKONOČNÁ NEDEĽA 12. 4.

            9:30 Svätá omša z Katedrály sv. Martina v Bratislave

            11:00 Svätá omša z Vatikánu

            12:00 Urbi et Orbi - priamy prenos z Vatikánu

            18:15 Sviatočný príhovor Mons. Stanislava Zvolenského

            18:30 Svätá omša z kaplnky TV LUX

            20:00 Modlitba za odvrátenie epidémie - priamy prenos z Národnej baziliky v Šaštíne

             

            VEĽKONOČNÝ PONDELKOK 13. 4.

            7:00 svätá omša z kaplnky TV LUX

            12:00 Raduj sa, nebies Kráľovná (priamy prenos z Vatikánu)

            18:30 svätá omša z kaplnky TV LUX

          • Oznam pre ruženčiarov

          • V súvislosti so šírením vírusu COVID-19 Dominikánske mariánske centrum odporúča nezúčastňovať sa na pravidelnom mesačnom stretnutí členov Živého ruženca.

            Odporúčajú, aby sme sa duchovne spojili v modlitbe. Vo zvyčajnom čase na prvú nedeľu v mesiaci o 14.00 hod. sa v pohodlí domova duchovne zjednotíme  s ostatnými členmi ružencového bratstva a pomodlíme sa svoje tajomstvo ruženca.

            Tajomstvo ruženca, ktoré sa aktuálne modlíte, Vám zostáva po celú dobu tohto odporúčania.

            Preto si nebudeme vymieňať tajomstvá ruženca.

            Ochrana nášho zdravia je kresťanskou povinnosťou a prejavom lásky k blížnemu.

            Demetrová Mária

            horliteľka RB

          • Pre členov ružencového bratstva

          • Drahí členovia ružencového bratstva, blíži sa prvá nedeľa a my sme boli zvyknutí stretnúť sa v kostole na pobožnosti a vzájomne si "vymieňať tzv. tajomstvá". Bohužiaľ, toto nie je v súčasnej dobe možné, preto vás prosíme, aby sa každý modlil aj naďalej svoj desiatok, počas celého obdobia. Veríme, že sa čoskoro uvidíme a budeme sa môcť modliť spolu, tak ako sme boli zvyknutí. Teraz však buďme zodpovední a solidárni. A hlavne sa veľa, veľa modlime... Máme na to čas...