Novinky
Biela sobota
Veľký piatok
Zelený štvrtok
Modlitba sv.Jána Pavla II.
„Ó, Kriste, ktorý si na svojom kríži
prijal náš ľudský svet,
svet včerajší, dnešný i zajtrajší;
starý svet hriechu,
daj, aby sa stal novým v tvojom vzkriesení;
daj, aby sa stal novým
prostredníctvom každého ľudského srdca,
navštíveného mocou vykúpenia.
Ó, zmŕtvychvstalý Kriste,
do svojich oslávených rán
prijmi všetky bolestivé rany
súčasného človeka:
o ktorých sa veľa hovorí
vo verejných oznamovacích prostriedkoch:
aj tie, ktoré ticho bolia
v tajomstve skrytom v srdciach.
Nech sa vyliečia v tajomstve tvojho vykúpenia.
Nech sa zahoja
a zacelia prostredníctvom lásky,
ktorá je silnejšia ako smrť.“
.
Slovo arcibiskupa kňazom a veriacim
Milí oltarni spolubratia, drahí veriaci,
nikto z nás si nepomyslel, že takto budeme prežívať pôstne obdobie, nútení zostať doma. Nikomu z nás by ani na okamih nenapadlo, že kostoly budú aj na Veľkú noc zatvorené a bez účasti našich veriacich budeme slúžiť sv. omše.
Nevieme, čo nás ešte čaká, ani ako dlho potrvá zápas o skrotenie tohto zákerného a očami neviditeľného záškodníka, ktorý ruinuje zdravie a životy ľudí, zvlášť tých najslabších a najzraniteľnejších, ktorým sme zaviazaní svojou úctou, láskou, starostlivosťou a musíme si ich osobitne chrániť – veď sú to naši rodičia, starí rodičia, príbuzní a priatelia.
Mnohí hovoria, a s tým plne súhlasím, že je to čas, ktorý preveruje naše charaktery a naše vzťahy. Poviem otvorene, je to tvrdá skúška, test, aký tu doteraz nebol. Po tieto dni vďaka spravodajstvu médií môžeme vidieť ako na celom svete pribúda infikovaných a ťažko chorých na prístrojoch, ako sú vyčerpaní lekári, zdravotníci, ošetrujúci a mnoho ďalších v rôznych službách. Vnímame bolesť a slzy ľudí, ktorí prišli o svojich drahých. S dojatím pozorujeme toľko obetavosti, dobrovoľníctva, nezištnej pomoci, spolupatričnosti, zomknutia a povzbudenia, že to spolu zvládneme. Tieto skutočné obrazy zo sveta vyzývajú každého z nás prehĺbiť vzťahy priateľstva, obetavej spolupráce a štedrej pomoci a blízkosti. Je to skutočne čas pre svedectvo našej kňazskej viery a lásky.
Všetkým na silno utkvel obraz ako pápež František osamelo, s námahou, v pokore a s dôverou kráčal prázdnym priestorom pred bazilikou sv. Petra ku krížu s Ukrižovaným a k ikone Panny Márie. Na záver adorácie vzal do svojich rúk Eucharistického Krista, aby požehnal druhým.
Našou úlohou v tomto čase je robiť to isté. Postaviť sa s prosebným srdcom pred Ukrižovaného, zverovať pod ochranu Panny Márie naše farnosti. Prosiť, vyprosovať, modlitbou sprevádzať jeden druhého. Zvolávajme na seba Božie požehnanie. Myslime tiež na to, že okrem našich modlitieb je potrebná aj viditeľná konkrétna pomoc. Teraz je naliehavý čas pre skutky milosrdenstva, pre tichú službu.
Vyprosujem vám duchovnú silu, rozvážnosť, odvahu, vnútorný pokoj, silnú vieru a radosť prameniacu z istoty, že vzkriesený Ježiš je neustále s nami.
Arcibiskup Mons. Bernard Bober
Veľká noc s TV LUX
KVETNÁ NEDEĽA 5. 4.
11:00 Svätá omša z Vatikánu
13:00 Evanjelické služby Božie z kaplnky TV LUX
18:30 Svätá omša z kaplnky TV LUX
20:00 Modlitba za odvrátenie epidémie - priamy prenos z Národnej baziliky v Šaštíne
PONDELOK - STREDA VEĽKÉHO TÝŽDŇA 6. 4. - 8. 4.
7:00 12:00 18:30 svätá omša z kaplnky TV LUX
ZELENÝ ŠTVRTOK 9. 4.
9:30 Svätá omša svätenia olejov (z Katedrály sv. Martina v Bratislave)
18:00 Svätá omša na pamiatku Pánovej večere (z Vatikánu)
20:00 Svätá hodinka z Getsemanskej záhrady (priamy prenos zo Svätej zeme)
VEĽKÝ PIATOK 10. 4.
15:00 Slávenie utrpenia a smrti Pána (z Katedrály sv. Martina v Bratislave)
18:00 Umučenie Pána (z Vatikánu)
21:00 Krížová cesta z Námestia sv. Petra (priamy prenos z Vatikánu)
BIELA SOBOTA 11. 4.
19:30 Veľkonočná vigília (z Katedrály sv. Martina v Bratislave)
21:00 Veľkonočná vigília (priamy prenos z Vatikánu)
VEĽKONOČNÁ NEDEĽA 12. 4.
9:30 Svätá omša z Katedrály sv. Martina v Bratislave
11:00 Svätá omša z Vatikánu
12:00 Urbi et Orbi - priamy prenos z Vatikánu
18:15 Sviatočný príhovor Mons. Stanislava Zvolenského
18:30 Svätá omša z kaplnky TV LUX
20:00 Modlitba za odvrátenie epidémie - priamy prenos z Národnej baziliky v Šaštíne
VEĽKONOČNÝ PONDELKOK 13. 4.
7:00 svätá omša z kaplnky TV LUX
12:00 Raduj sa, nebies Kráľovná (priamy prenos z Vatikánu)
18:30 svätá omša z kaplnky TV LUX
Veľkonočné trojdie v rodinách
Drahí bratia a sestry, ponúkam vám Liturgiu domácej cirkvi pre naše rodiny, aby ste mohli lepšie prežívať slávenie veľkonočného Trojdnia.Tieto texty pripravil kňaz Spišskej diecézy dp. F. Trstenský, ktorému aj touto cestou vyjadrujem veľké poďakovanie. Všetko bolo následne odkonzultované s odborníkmi na liturgiu pri TF KU.Túto pomôcku vám vrelo odporúčam. S pozdravom a požehnaním
+ Mons. Bernard Bober, arcibiskup - metropolita.
Všetko nájdete tu :
Oznam pre ruženčiarov
V súvislosti so šírením vírusu COVID-19 Dominikánske mariánske centrum odporúča nezúčastňovať sa na pravidelnom mesačnom stretnutí členov Živého ruženca.
Odporúčajú, aby sme sa duchovne spojili v modlitbe. Vo zvyčajnom čase na prvú nedeľu v mesiaci o 14.00 hod. sa v pohodlí domova duchovne zjednotíme s ostatnými členmi ružencového bratstva a pomodlíme sa svoje tajomstvo ruženca.
Tajomstvo ruženca, ktoré sa aktuálne modlíte, Vám zostáva po celú dobu tohto odporúčania.
Preto si nebudeme vymieňať tajomstvá ruženca.
Ochrana nášho zdravia je kresťanskou povinnosťou a prejavom lásky k blížnemu.
Demetrová Mária
horliteľka RB
Pre členov ružencového bratstva
Drahí členovia ružencového bratstva, blíži sa prvá nedeľa a my sme boli zvyknutí stretnúť sa v kostole na pobožnosti a vzájomne si "vymieňať tzv. tajomstvá". Bohužiaľ, toto nie je v súčasnej dobe možné, preto vás prosíme, aby sa každý modlil aj naďalej svoj desiatok, počas celého obdobia. Veríme, že sa čoskoro uvidíme a budeme sa môcť modliť spolu, tak ako sme boli zvyknutí. Teraz však buďme zodpovední a solidárni. A hlavne sa veľa, veľa modlime... Máme na to čas...
Mimoriadne Urbi et Orbi
V piatok sme mnohí so zatajeným dychom sledovali ako náš svätý otec František požehnáva Mestu aj Svetu. Záznam z tejto eucharistickej poklony spojenej s biblickými čítaniami a požehnaním Urbi et orbi na záver, s ktorým bola spojená možnosť prijať plnomocné odpustky si môžete pozrieť znova. Slávnosti predsedal Svätý Otec František v posvätnom priestore pred Bazilikou svätého Petra. Ak chcete opätovne prežiť elektrizujúcu atmosféru, môžete si to pozrieť cez link pod fotografiou :
Vznešenejšia cesta
Náš kňazský spolubrat zo Spišskej diecézy František Trstenský ponúka zdarma v elektronickej verzii svoju novú knihu “Vznešenejšia cesta”. Je to vysvetlenie Pavlovho hymnu na lásku v 13. kapitole Prvého listu Korinťanom. Ponúkiame vám link, kde si túto knižnú publikáciu môžete zdarma stiahnúť:
Liturgia domácej cirkvi na nedeľné slávenie v rodinách
V týchto zložitých a mimoriadnych časoch vám prinášame veľmi vhodnú pomôcku na slávenie nedele v rodinách.
Túto liturgiu pripravil taliansky kňaz Renzo Bonetti (viac o ňom tu) so spolupracovníkmi. Preložil don Dominik Vinš sdb. Upravil don Marian Valábek sdb.
5.pôstnu nedeľu nájdete tu :
Mimoriadne Urbi et Orbi
V piatok 27.3.2020 o 18.00 hod. udelí sv. Otec František mestu a svetu mimoriadne pápežské požehnanie (Urbi et Orbi). Ide o precedens, pretože toto požehnanie obvykle udeľuje len dvakrát za rok na Veľkonočnú nedeľu a na Vianoce.
Pápež uviedol, že mimoriadne požehnanie Urbi et Orbi udelí v piatok večer z prázdneho vatikánskeho Námestia sv. Petra. Námestie je uzavreté v rámci karantény v Taliansku, ktoré sa snaží dostať pod kontrolu šírenie koronavírusu, pripomína agentúra Reuters s tým, že v krajine už chorobe COVID-19 spôsobenej koronavírusom SARS-CoV-2 podľahlo už takmer 5000 ľudí.
„Chceme reagovať na pandémiu tohto vírusu univerzálnosťou modlitby, súcitu a láskyplnosti. Zostaňme jednotní,“ vyzval pápež František.
Zdroj: tkkbs.sk
Otčenáš v stredu
V stredu 25.3.2020 (Zvestovanie Pána- Deň počatého dieťaťa) na poludnie o 12.00 hod. nás vyzýva sv. Otec František k spoločnej modlitbe Otčenáš za odvrátenie epidémie koronavírusu. Pripojme sa všetci k tejto duchovnej aktivite.
Vatikán vydal dispozície k sláveniu Veľkej noci
V súvislosti s pandémiou koronavírusu vydala Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí nariadenie, v ktorom sa vysvetľujú liturgické princípy, ktoré treba dodržiavať pri slávení najdôležitejších tajomstiev viery. Dokument vydaný na príkaz Svätého Otca podpísal prefekt dikastéria, kardinál Robert Sarah.
V úvode sa zdôrazňuje, že keďže je Veľká noc stredobodom liturgického roka a je spojená s pôstnou prípravou a so sviatkom Turíc, nemôže sa presunúť na iný dátum. Diecézny biskup môže pri posudzovaní konkrétnej situácie presunúť iba termín svätej omše svätenia olejov.
Všetko bude v médiách
Pokiaľ ide o Veľkonočné triduum v krajinách, v ktorých platia obmedzenia nariadené vládou, mali by biskupi, po dohode v rámci biskupskej konferencie, sláviť liturgiu v katedrálnych chrámoch, zatiaľ čo kňazi v svojich farnostiach bez účasti veriacich. Sú povinní oznámiť hodinu, keď sa bude liturgia sláviť, aby ju veriaci mohli sledovať naživo v svojich domovoch prostredníctvom médií.
Zelený štvrtok
Čo sa týka svätej omše na pamiatku Pánovej večere, môžu ju kňazi celebrovať v katedrálnych a farských kostoloch. Kňazi majú tiež dovolené sláviť na Zelený štvrtok druhú svätú omšu na vhodnom mieste bez účasti veriacich.Neuskutoční sa obrad umývania nôh. Vynechá sa tiež prenesenie Oltárnej sviatosti na konci svätej omše. Eucharistia bude uchovávaná v tabernákulu. Kňazi, ktorí nebudú môcť na Zelený štvrtok sláviť svätú omšu, sú povinní sa v ten večer pomodliť vešpery.
Veľký piatok
Aj na Veľký piatok sa budú sláviť obrady Pánovho utrpenia v katedrálach a vo farských kostoloch. Každý diecézny biskup je povinný na tieto obrady pripraviť osobitnú modlitbu za chorých, zosnulých a trpiacich.
Veľkonočná vigília
Liturgia Veľkonočnej vigílie sa bude sláviť iba v katedrálach a vo farských kostoloch, v závislosti od miestnych možností. Obrad požehnania ohňa bol zrušený a po zapálení paškálu bude nasledovať spev hymnu Exsultet a pokračuje sa liturgiou slova.V krstnej liturgii sa však uskutoční iba obnovenie krstných sľubov, po ktorom bude nasledovať liturgia Eucharistie. Duchovní, ktorí sa nebudú môcť pripojiť k liturgii, majú povinnosť v breviári čítať posvätné čítania z Veľkonočnej nedele. Pokiaľ ide o slávenie svätých omší v kláštoroch, seminároch a rehoľných komunitách, rozhodnutie bolo ponechané na diecéznych biskupov.
Procesie
Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí poznamenáva, že pokiaľ ide o rôzne prejavy ľudovej zbožnosti a procesie, môžu sa podľa posúdenia diecézneho biskupa preniesť na iný dátum, napríklad na 14. a 15. septembra – na sviatok Povýšenia Svätého kríža, respektíve sviatok Sedembolestnej Panny Márie.
Úplné odpustky i kolektívne rozhrešenie
Apoštolská penitenciária vydala dekrét o úplných odpustkoch a nótu o kolektívnom rozhrešení. Spomínaný dekrét udeľuje špeciálne úplné odpustky veriacim postihnutým vírusovým ochorením COVID-19, ako aj pracovníkom v zdravotníctve, príbuzným a všetkým tým, ktorí akýmkoľvek spôsobom - aj modlitbou - sa starajú o chorých.Vzhľadom na krízovú situáciu, ktorá nastala najmä v niektorých lokalitách, oznamuje Apoštolská penitenciária zvláštnou nótou o udeľovaní sviatosti zmierenia, že v týchto miestach nadobúda účinnosť možnosť, ktorú uvádza Kódex kánonického práva (CIC 962, § 2), totiž „rozhrešenie viacerých kajúcnikov naraz bez predchádzajúceho jednotlivého vyznania“.
Zdroj : Katolícke noviny
LUX a sväté omše v televízii
Televízia LUX nám v týchto dňoch prináša denne sväté omše.
Zmenili sa však časy vysielania!
Pondelok - Piatok 7:00 12:00 18:30
Sobota 7:00 18:30
Nedeľa 10:00 18:30
Krížová cesta počas epidémie
Bratia kňazi, bratia a sestry,dávam vám do pozornosti a k modlitbe text krížovej cesty ktorá, pochádza z pera nášho kňaza dp. Petra Fogaša.
Myslím, že je veľmi hlboká a vhodná práve pre toto obdobie, preto vám ju s jeho súhlasom ponúkam na rozjímanie.
Krížová cesta počas epidémie COVID
S pozdravom a požehnaním+ Mons. Bernard Bober, arcibiskup
Né inštrukcie otcov biskupov
Situácia ohrozenia zdravia i života pretrváva. V rámci Konferencie biskupov Slovenska sme rozhodli o predĺžení neverejného slávenia bohoslužieb do 31. marca 2020 (porov.: tkkbs.sk). Je to zatiaľ predbežný termín, nikto nevie ako sa to bude vyvíjať neskôr. Podobná situácia bude zrejme trvať aj počas veľkonočných sviatkov.
Na základe dekrétu z Kongregácie pre Boží kult a sviatosti, už teraz môžeme potvrdiť, že obrady veľkonočného Trojdnia, budú bez účasti verejnosti. Bližšie informácie budeme aktualizovať. Viacerí sa však pýtate, ako v týchto dňoch vysluhovať sviatosti, ako spovedať a ako podávať sv. prijímanie.
1. Hromadné spovedanie pred sviatkami, ako ho poznáme z predchádzajúcich rokov, tentokrát nebude možné. Neplánujte si spoločné spovedanie. Vo farnostiach si však už teraz môžete na každý deň pripraviť plán spovedania jednotlivcov, možno aj s rozdelením podľa ulíc (aby sa prípadný záujem čo najviac rozdelil v čase), najlepšie na otvorenom priestranstve pri kostole. Spovedať možno po stojačky, k dispozícii pre rôzne prípady môže byť aj stolička. Potrebné je mať rúško, tak v prípade kňaza, ako aj penitenta. Dbajte na to, aby sa nevytvárali veľké rady. Ak budú penitenti stáť v rade, nech dodržia od seba vzdialenosť 2m a nech majú ochranné prvky tváre, tak ako je to teraz bežné pri čakaní pred lekárňami, obchodmi či úradmi.
2. Po sv. spovedi môže byť ponúknutá možnosť sv. prijímania. Ten, kto sa vyspovedá, s rúškom na tvári môže vojsť do kostola, kde sa nemôže dlho zdržiavať. Od povereného kňaza, resp. akolytu, prijme Eucharistiu na ruku. O povolení prijímať na ruku počas epidémie sa rozhodlo na poslednom plenárnom zasadnutí KBS v Čičmanoch. Zo strany farnosti je dobré mať pripravený dezinfekčný prostriedok, ktorý krátko pred prijímaním na ruku môže dostať každý komunikant. Prijímanie na ruku (u pravákov) prebieha tak, že prijímajúci nastaví ľavú ruku, na ktorú dostane partikulu a pravou rukou si ju sám podá do úst.
Niektorí z vás sa pýtali aj na možnosť adorovať v otvorenom kostole, dokonca vraj dostali aj usmernenia z polície, že bude lepšie ak kostol celkom zatvoria. Tam, kde sa zhromažďuje príliš veľa ľudí v jednom čase, je lepšie nevyhlasovať adorácie, aby sme sa vyhli plánovanému a nárazovému stretávaniu. V kostole nemajú byť modlitby spoločné – či už modlitba ruženca alebo iné pobožnosti. Treba zachovať posvätné ticho pre súkromnú modlitbu, ktorá tiež nemá trvať dlho. Preto v kostoloch, kde si niektorí veriaci akosi zvykli stretnúť sa v istý čas na spoločné modlitby, je potrebné takýto „zvyk“ v tomto čase ukončiť a vysvetliť im, že všetci bez výnimky musíme dodržiavať prísne opatrenia.
Vyprosujeme vám veľa sily, trpezlivosti, dôveru a istotu, že Pán je s nami aj v týchto ťažkých dňoch! Zotrvajte v iniciatíve večernej modlitby ruženca s modlitbou k PM Obišovskej.
Žehnajú vám vaši biskupi
+ Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup – metropolita+ Mons. Marek Forgáč, košický pomocný biskup
V Košiciach, 20. marca 2020
Slová pápeža Františka
Náš Boh je blízky a žiada od nás, aby sme boli jeden druhému nablízku,neodďaľovali sa navzájom.
A v tejto krízovej chvíli kvôli pandémii, ktorú prežívame, sa žiada túto blízkosť preukazovať ešte viac, dať ju najavo ešte viac.
Možno sa nemôžeme priblížiť fyzicky kvôli strachu z nakazenia, ale určite v sebe prebuďme postoj vzájomnej blízkosti: modlitbou, pomocou, množstvom spôsobov blízkosti.