V prvú októbrovú nedeľu nebude výmena ružencových tajomstiev.
Tajomstvo ruženca, ktoré sa aktuálne modlíte, Vám zostáva aj naďalej.
Mária Demetrová, horliteľka RB
V prvú októbrovú nedeľu nebude výmena ružencových tajomstiev.
Tajomstvo ruženca, ktoré sa aktuálne modlíte, Vám zostáva aj naďalej.
Mária Demetrová, horliteľka RB
Milí bratia kňazi a veriaci,vzhľadom na platné obmedzenie počtu účastníkov verejných zhromaždení na 50 osôb, slovenskí biskupi od 1. 10. 2020 až do odvolania udeľujú všeobecný dišpenz od fyzickej účasti na nedeľných bohoslužbách.
Povzbudzujem svojich veriacich, ktorí sú viac ohrození, ľudí vo vyššom veku, taktiež trpiacich chronickými ochoreniami, ľudí po operačných zákrokoch, ako aj tých, ktorí sa starajú o seniorov, atď., aby znovu uprednostnili sledovanie bohoslužieb prostredníctvom médií alebo internetu.
Tiež vyzvývam veriacich k zvýšenej vzájomnej ohľaduplnosti, aj obetavosti, vzhľadom na dočasnú nemožnosť sláviť pre všetkých a so všetkými. Treba urobiť, čo je v našich silách, aby sa predišlo sporom a konfliktom. Podľa miestnych okolností zorganizujte dodržanie maximálneho počtu osôb, napríklad prostredníctvom delegovaného usporiadateľa či iným vhodným spôsobom.
Svedomito tiež dodržme v podstate už známe pravidlá, ktoré sú podrobnejšie opísané na tomto mieste:https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20200930063
Ak sa stane, že veriaci zostanú vonku na verejnom priestranstve pred kostolom, nie je v našej kompetencii to riešiť. Za to, ako organizátori, nenesieme zodpovednosť. Zároveň nesmieme ľudí v exteriéri organizovať ani vopred povzbudzovať k účasti mimo kostola.
Prosím vás, aby ste vo svojich farnostiach ocenili podporu a modlitby veriacich, vďaka ktorým je možné vo verejnom slávení bohoslužieb pokračovať. Pozvime ich, nech ťažkosti, ktoré sú spojené s obmedzeniami, spoločne obetujeme za čo najskorší koniec koronakrízy.
S trpezlivosťou vysvetľujme, povzbudzujme, spájajme. Len postup vo vzájomnom rešpekte umožní druhú vlnu zvládnuť. Vedení hodnotami evanjelia, buďme príkladom jednoty, trpezlivosti a pokoja.
Prosme Pána, aby ochraňoval Slovensko a Panna Mária Sedembolestná, naša patrónka, nech oroduje za nás všetkých!
Znova pridajme po postkomúnii modlitbu k Panne Márii Obišovskej, prípadne inú modlitbu.
Mons. Bernard Boberarcibiskup-metropolita
Bratislava 30. septembra (TK KBS) Od 1. októbra sa menia hygienické opatrenia. Vydal ich Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. K dispozícii sú na stránke ÚVZ SR. Z nových pravidiel napríklad vyplýva, že na hromadných podujatiach (aj svätých omšiach) môže byť najviac 50 ľudí."S účinnosťou od 1. októbra 2020 až do odvolania sa všetkým fyzickým osobám, fyzickým osobám – podnikateľom a právnickým osobám zakazuje usporadúvať hromadné podujatia športovej, kultúrnej, zábavnej, spoločenskej či inej povahy v jednom okamihu v počte nad 50 osôb. V prípade, že počet osôb na kultúrnych alebo športových podujatiach vystupujúcich v mene organizátora (účinkujúci, športovci, organizačný tím apod.) presiahne počet 50, hromadné podujatie sa môže uskutočniť, ale bez prítomnosti obecenstva," píše ÚVZ SR.
Zároveň výslovne zakazuje usporadúvať hromadné podujatia spoločenského charakteru (svadobné hostiny, oslavy, plesy, kary, stužkové slávnosti a pod.).
Na výkon bohoslužieb, prvého svätého prijímania, sviatosti birmovania, pohrebného obradu a sobášneho obradu, vrátane ich civilných verzií sa súčasne vzťahujú nasledovné povinnosti:- vstup a pobyt v kostole alebo v obdobných priestoroch slúžiacich na výkon náboženských obradov umožniť len s prekrytými hornými dýchacími cestami (napríklad rúško, šál, šatka),- pri vchode do kostola alebo do príslušných priestorov aplikovať dezinfekciu na ruky alebo poskytnúť jednorazové rukavice,- odporúčame zabezpečiť sedenie tak, že medzi obsadenými miestami ostane jedno miesto neobsadené, pričom sekvenciu obsadenia sedadiel odporúčame vradoch alternovať (to sa nevzťahuje na osoby žijúce v spoločnej domácnosti), alebo tak, že je zabezpečené sedenie v každom druhom rade,- dodržiavať respiračnú etiketu (kašlať, kýchať do vreckovky, resp. do lakťového ohybu, nepodávať si ruky),- z obradov vylúčiť osoby, ktoré majú nariadenú karanténu alebo akékoľvek príznaky respiračného infekčného ochorenia,- pokiaľ je to možné, usporadúvať osobitné bohoslužby prístupné len pre osoby staršie ako 65 rokov a pre osoby v rizikových skupinách,- dezinfikovať použité bohoslužobné a iné predmety slúžiace náboženským účelom,- pred rozdávaním svätého prijímania, posvätených chlebov, agapé si musí kňaz, či iná osoba zúčastňujúca sa tohto úkonu (ďalej len „rozdávajúci“) dezinfikovať ruky.
Pri prijímaní sa odporúča prednostne podávanie chleba na ruku. V prípade kontaktu rozdávajúceho s ústami veriaceho, si musí rozdávajúci zakaždým vydezinfikovať ruky.
Zároveň sa zakazuje používať obrady pitia z jednej nádoby (napr. pitie z kalicha viacerými osobami ako jednou, vrátane kňazov, diakonov a pod. Z kalicha môže piť vždy iba jedna osoba (napr. osoba predsedajúca liturgii),- zakazuje sa pri náboženských obradoch podávanie rúk (znak pokoja je možné nahradiť úklonom alebo iným gestom, či úsmevom),- v priestoroch, kde sa vykonávajú obrady odstrániť nádoby s vodou (napr. sväteničky),- vykonávať častú dezinfekciu priestorov, hlavne dotykových plôch, kľučiek, podláh a predmetov.
Viac nájdete tu :
Bratislava 16. septembra (TK KBS) V spolupráci odborníkov Ministerstva zdravotníctva, Úradu verejného zdravotníctva a zástupcov cirkví pôsobiacich v Slovenskej republike vznikol súbor opatrení, ktoré sú pre cirkevné spoločenstvá až do odvolania záväzné pri slávení bohoslužieb a ďalších podujatiach.
Opatrenia sa odvíjajú od toho, do ktorej z troch definovaných kategórií cirkevné spoločenstvo aktuálne spadá. "Semafor" s farebnými kategóriami a podrobnými pokynmi pre poskytovanie duchovnej služby počas 2. vlny pandémie Covid-19, ako aj aktualizovanú tabuľku kategórií podľa okresov možno nájsť na tomto linku:https://www.tkkbs.sk/semafor
Čo sa týka počtu osôb pri bohoslužbách, pre kostoly v žltej a červenej zóne platí pravidlo zachovania odstupov medzi veriacimi na spôsob "šachovnice" - tak pri sedení ako aj pri státí - samozrejme, s výnimkou členov tej istej domácnosti, tak ako to bolo aj pri prvej vlne koronavírusu.
Konkrétny počet je teda limitovaný dimenziami chrámu.Veriacich, ktorí patria do rizikových skupín opísaných v semafore, a samozrejme tých, ktorí pociťujú príznaky ochorenia, treba vhodným spôsobom uistiť, že v týchto okolnostiach nie sú viazaní povinnosťou účasti na nedeľnej bohoslužbe a je potrebné, aby zostali doma, kde môžu sledovať prenos liturgie cez rádio, televíziu, prípadne internet.
Veľmi dôležitá je správna a neustála katechéza, čo sa týka rozdávania svätého prijímania do rúk. Treba opakovane, najlepšie pri každej bohoslužbe pred svätým prijímaním pripomínať nevyhnutnosť zachovania náležitej úcty a správneho spôsobu prijatia do rúk, ktoré je teraz dovolené na základe rozhodnutia slovenských biskupov.
Veriacich treba vyzvať, aby si rúško zložili až tesne pred prijatím, keď už sú na rade, potom položili pred seba jednu ruku na druhú, prijali Eucharistiu s úctou do dlane vrchnej ruky, následne si druhou rukou pred rozdávateľom sväté prijímanie vložili do úst, znovu založili rúško a až potom sa vrátili na svoje miesto.
Kto v individuálnom prípade z vážneho dôvodu nemôže prijímať do rúk, nech príde celkom na záver radu prijímajúcich a rozdávateľ nech mu podá Eucharistiu do úst - a následne si dezinfikuje ruky.
Pokiaľ by duchovný spozoroval príznaky koronavírusu priamo u seba, u svojich spolupracovníkov či u veriacich v kostole, treba sa riadiť kategóriou 1 - červená farba - a pokynmi dole pod semaforom, hoci sa daná farnosť môže nachádzať v "zelenej zóne".
Je veľmi potrebné, aby veriaci dôsledne rešpektovali pokyny svojich duchovných a nimi poverených organizátorov. V prípadne nejasností sa duchovní môžu obrátiť na svojich dekanov, prípadne na adresu kbs@kbs.sk.
"Chrám plný duší maličkých, chvál vznáša sa dnes na tisícky..." touto piesňou sa začala slávnosť 1. svätého prijímania v Zámutove dňa 2.8.2020. Pána Ježiša po prvýkrát prijalo do svojho srdca 9 detí. Priebeh zo slávnosti si môžete pozrieť v nasledujúcich fotografiách:
Slávnosť Nanebovzatie Panny Márie je výnimočnou udalosťou nielen v Máriinom živote, ale aj v mojom živote. Môžem si uvedomiť, aké úžasné sú Božie plány. Nanebovzatím Panny Márie mi Boh ukazuje, čo všetko má pre mňa prichystané, ak mu zostanem verný tak, ako mu bola ona verná. Nádej, že raz môžem mať podiel na sláve v nebi, že Boh aj mne ponúka možnosť vidieť ho z tváre do tváre, je veľkým „hnacím motorom“, aby som sa snažil premáhať hriešne sklony a pokušenia a napĺňal sa túžbou byť navždy s ním. Táto Máriina cesta nie je ľahká. Ona tiež prežívala rôzne príkoria, ťažkosti, podozrievanie okolia, strach o dieťa, ale nesťažovala sa, lebo úplne dôverovala Bohu. Každý deň môjho života mi ponúka množstvo príležitostí dokázať Bohu svoju vernosť a oddanosť. Ak pôjdem jej cestou, naučím sa prijímať aj ťažkosti a chváliť Boha za všetko vlastným osobným Magnifikátom.
Spovedanie chorých bude v našej farnosti pred prvým piatkom takto :
piatok 7.augusta 2020 od 8.00 hod. Čaklov a od 15.30 hod.Zámutov
Eucharistická poklona v piatok 7.8.2020 Čaklov od 15.00 hod., Zámutov od 15.30 hod.
V dnešnú nedeľu 28.6.2020 po prvýkrát prijali do svojho srdiečka Pána Ježiša naše deti : Vaneska, Richard a Sára. Prinášame vám fotografie z prvého sv.prijímania.
Spovedanie chorých pred prvým piatkom bude v našej fatrnosti takto :
piatok 3.7.2020 od 8.00 hod. Čaklov a od 15.30 hod. Zámutov 15.30 hod.
Eucharistická poklona bude na prvý piatok 3.7.2020 takto :
Čaklov od 15.00 hod., Zámutov od 15.30 hod.
V nedeľu 5.7.2020 bude zbierka na kostoly v Čaklove a Zámutove
V nedeľu 28.6. sa uskutoční vo farskom kostole v Čaklove prvé sväté prijímanie. Po prvýkrát prijmu Ježiška do svojho srdiečka tri deti z našej farskej čaklovskej rodiny. Modlime sa za nich.
Donovaly 17. júna (TK KBS) : Slovenskí biskupi sa v dňoch 16. a 17. júna 2020 zúčastnili na 96. plenárnom zasadaní Konferencie biskupov Slovenska (KBS) na Donovaloch.
Vzhľadom na pokračujúce uvoľnenia biskupi rozhodli o odvolaní všeobecného dišpenzu od povinnej účasti veriacich na nedeľných a sviatočných bohoslužbách k 17. júnu 2020. Virtuálne spoločenstvo a sledovanie prenosov, ktoré sa ukázalo ako veľmi užitočný prostriedok vo výnimočnom stave, samozrejme nemôže trvalo nahradiť živé spoločenstvo stretávajúce sa pri modlitbe a sláveniach.
Bezpochyby zostávajú v platnosti výnimky z povinnej účasti pre tých, ktorí sú chorí, musia zostať v karanténe alebo pociťujú vážnu fyzickú či morálnu prekážku (napríklad veľkú obavu kvôli iným chronickým ochoreniam, pooperačným stavom, atď.). Ohľadom uvoľňovania ďalších opatrení KBS vedie komunikáciu s členmi vedeckých konzílií. Aktuálne informácie v tomto ohľade bude prinášať Tlačová kancelária KBS. Kým platia krízové hygienické opatrenia, zostáva platné dovolenie prijímať na ruku, o ktorom biskupi rozhodli pre čas núdze, kvôli ochrane zdravia a života.
Do galérie "Oltáriky" 11.6.2020 boli pridané fotografie.
Láska Srdca Ježišovho, zapáľ moje srdce!
Sila Srdca Ježišovho, posilni moje srdce!
Milosrdenstvo Srdca Ježišovho, odpusť môjmu srdcu!
Trpezlivosť Srdca Ježišovho, neunav sa na mojom srdci!
Vláda Srdca Ježišovho, zaujmi celé moje srdce!
Vôľa Srdca Ježišovho, disponuj mojím srdcom!
Horlivosť Srdca Ježišovho, stráv moje srdce!
Nepoškvrnená Panna Mária, pros za nás Božské Srdce Ježišovo!
Z úprimného srdca sa chceme poďakovať za lektorskú službu našej sestre Edite, ktorá nám slúžila niekoľko rokov. Veľmi si to ceníme a vážime. Sestrička doopatrovala svoju mamku a opäť sa vracia do kláštora v Bratislave. Sestrička, budete nám chýbať. Vopred ďakujeme za va Vaše modlitby za nás. Modlime sa za Vás! Lektori.
Ježiš má záujem o človeka. Ježiš nielen učí, čo máme robiť, ako veriť, ale zostáva stále medzi nami pod spôsobom chleba a vína.
Vieme, že nestačí len dnes vzdať úctu eucharistickému Kristovi. Sviatok Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi je pre nás výzvou a oslovením, aby sme Kristovi v Eucharistii viac, častejšie, s väčšou úctou, vierou a láskou vzdávali hold. Vieme, že tomu máme učiť deti a ľahostajnejších kresťanov.
Denne môžeme pozdraviť Krista v bohostánku aspoň na diaľku tichým povzdychom. Keď prechádzame okolo kostola, aspoň na niekoľko minút vstúpiť a ticho adorovať. Pri príchode do kostola nábožné pokľaknutie hovorí o tom, že veríme v prítomného Krista. Táto slávnosť je výzvou a mementom k častému svätému prijímaniu. Každý veriaci mal by si aspoň raz v živote vykonať deväť prvých piatkov. To znamená deväť mesiacov po sebe a bez prerušenia na prvý piatok v mesiaci prijať eucharistického Krista.
zdroj : www.vincentini.sk
„Tajomstvo Najsvätejšej Trojice je ústredným tajomstvom kresťanskej viery a kresťanského života. Je to tajomstvo Boha, aký je sám v sebe. Toto tajomstvo je teda prameňom všetkých ostatných tajomstiev viery a svetlom, ktoré osvetľuje. Je najzákladnejším a najpodstatnejším učením v «hierarchii právd viery». Celé dejiny spásy sú dejinami cesty a spôsobu, akým sa pravý Boh, Otec, Syn a Duch Svätý, zjavuje ľuďom...“ (KKC 234).
Svätodušná nedeľa je druhým najvýznamnejším sviatkom liturgického roka – prvým je Veľká noc – a nastáva 50 dní po Veľkej noci .
V tento deň sa oslavuje zoslanie Ducha Svätého na učeníkov a Pannu Máriu a v istom zmysle aj obrat v príbehu o Babylonskej veži. V ňom apoštoli dostali dar jazykov, vďaka čomu mohli kázať a ktokoľvek v akomkoľvek jazyku im mohol rozumieť, čo je dôkazom skutočnej katolíckosti Cirkvi.
Powered by aSc EduPage