Novinky
1.sväté prijímanie - ČAKLOV
Najsvätejšie SRDCE JEŽIŠOVO
Sviatok Kristovho tela a krvi
Nedeľa Najsvätejšej TROJICE
V nedeľu 30. mája si Katolícka cirkev pripomína sviatok Najsvätejšej Trojice. Najsvätejšiu Trojicu tvoria tri Božské osoby – Otec, Syn a Duch Svätý. Zmienka o Trojici sa implicitne objavuje v mnohých biblických požehnaniach, pokynoch a výrokoch: „Choďte teda, učte všetky národy a krstite ich v mene Otca i Syna i Ducha Svätého.“ (Mt 28,19).
.
.
Nový COVID automat
Bratislava 17. mája (TK KBS) Slovensko sa začína od pondelka 17.5.2021 riadiť aktualizovaným COVID automatom. Opatrenia sú po novom postavené na regionálnom systéme. Podmienky sa líšia v závislosti od epidemiologickej situácie v danom okrese. Týka sa aj Cirkvi? Čím sa riadia verejné bohoslužby, obrady sobáša, krstu či pohrebu? Tlačovej kancelárii KBS adresujú veriaci denne desiatky rôznych otázok, ktoré súvisia s platnými opatreniami pri verejných bohoslužbách a obradoch. Prinášame základné informácie.
- Konanie verejných bohoslužieb a obradov sa riadi tzv. COVID automatom, aktualizovanú verziu nájdete na stránke tkkbs.sk/automat.
- Okresy v bordovej, červenej a ružovej farbe – platí obmedzenie 1 osoba na 15 metrov štvorcových (nepočítajú sa deti do 10 rokov v sprievode dospelého). Ak je plocha sály menšia ako 90 metrov štvorcových, najviac v nej môže byť šesť ľudí.
- V oranžových okresoch je v interiéri obmedzené sedenie na 25 percent kapacity a v exteriéri 50 percent kapacity, do 500 osôb v exteriéri, do 250 v interiéri. Na státie v interiéri 50 a v exteriéri 100.
- Pri ceste na pohreb blízkej osoby, uzavretie manželstva a krst sa nevyžaduje test. Rovnako nie je vyžadovaný ani na vstup na bohoslužbu.
Čo sa týka mnohých konkrétnych, praktických otázok, ktoré kňazi aj veriaci kladú, treba povedať, že v danej situácii nie je možné dať všetky presné odpovede.
Je však potrebné, aby sa každý (aj kňazi, aj veriaci) oboznámil s platnými pravidlami, a na ich základe kňazi zvážili ako prakticky vyjsť v ústrety konkrétnej pastoračnej potrebe.
Týka sa to aj slávnosti, ktoré čakajú farnosti v najbližšej dobe (slávnosti svätého prijímania, vysluhovanie sviatosti birmovania, púte a iné).
Nanebovstúpenie Pána
Vo štvrtok 13.mája 2021 - prikázaný sviatok Nanebostúpenie Pána.
Deň matiek
Druhá májová nedeľa už tradične patrí všetkým mamám. Tento rok si Deň matiek pripomenieme v nedeľu 9. mája.
Byť mamou, či už fyzickou alebo duchovnou je najkrajšie povolanie v živote každej ženy. Matka a otec, ktorý privítajú na svete nový život, tým spolupracujú s Bohom na veľkom diele stvorenia. Toto poslanie je krásne a náročné zároveň.
Deň matiek je špeciálny čas povedať našim mamám ako ich máme radi, čo pre nás znamenajú a vyjadriť im našu vďačnosť za všetko, čo pre nás urobili!
Ďakujeme všetkým mamách za ich lásku a obetavosť a na príhovor našej Nebeskej Mamy im vyprosujeme, aby boli vždy naplnené dobrom, radosťou, nádejou, a aby vždy prinášali život, život fyzický aj duchovný!
Krásny deň matiek! ♥
Modlitby
Aktualizovali sme modul Modlitby. Nájdete nové znenie modlitby : Litánie loretánske.
Prvá sv.omša po otvorení kostolov
V utorok 20.apríla 2021 nám opäť zajasali srdiečka a mohli sme sa za prísnych hygienických opatrení zísť v našom kostolíku a sláviť spolu s našim duchovným otcom sv.omšu.
BALZAM pre dušu.
Lektorská služba
Aktualizovali sme modul Lektorská služba
Program sv.omší
Kostoly sa znovu otvoria
Bratislava 13. apríla (TK KBS) - Slovenskí biskupi vnímajú ako dobrý krok sprístupnenie verejných bohoslužieb, ktoré prichádza po viac ako troch mesiacoch. Podľa COVID automatu od pondelka 19. apríla 2021 budú povolené opäť verejné bohoslužby.
Podmienkou účasti na bohoslužbách bude negatívny test, pričom v chráme môže byť jedna osoba na 15 metrov štvorcových.
Bohoslužby s účasťou verejnosti boli zakázané od 1. januára. „Prešli sme si ťažkým obdobím, keď veriaci sa nemohli zúčastňovať na svätej omši a stretávať sa s kňazmi. Ďakujeme všetkým za ich zodpovednosť a rešpektovanie opatrení proti šíreniu koronavírusu. Sme radi, že v pondelok sa budeme môcť spolu stretnúť v našich kostoloch pri dodržaní všetkých opatrení,“ povedal predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský.
Slovenskí biskupi veriacich povzbudzujú, aby sa po uvoľnení epidemických opatrení primeraným spôsobom začali vracať do kostolov. Veriaci sú s malými prestávkami viac ako rok bez možnosti zúčastniť sa na svätej omši.
„Teší nás, že situácia na Slovensku sa postupne zlepšuje a stabilizuje, a tak sa budeme môcť stretnúť, hoci s obmedzeniami, pri slávení svätých omší v kostoloch. Som vďačný veriacim za veľkú trpezlivosť, ktorú prejavili, keď celé mesiace museli vydržať bez možnosti osobnej účasti na bohoslužbách. Ďakujem stovkám katolíckych kňazov a rehoľníkov, ktorí počas covidu nastúpili do nemocníc, aby pomáhali personálu. Veľké ďakujem, samozrejme, patrí tisícom lekárov a zdravotníkov, spomedzi ktorých sa mnohí hlásia ku katolíckej cirkvi, a silu pre svoju službu ľuďom budú môcť znovu čerpať z Eucharistie a účasti na svätej omši,“ zdôraznil predseda KBS Stanislav Zvolenský.
Predseda KBS zároveň dodal, že veriaci budú naďalej - kvôli limitovanej účasti - oslobodení od povinnosti byť prítomní na nedeľných bohoslužbách, ktoré budú až do úplného uvoľnenia opatrení pokračovať aj cez katolícke médiá alebo sociálne siete.
Nedeľa Božieho milosrdenstva
Katolícka cirkev slávi nedeľu po Veľkej noci ako Nedeľu Božieho milosrdenstva. Najbližšia bude 11. apríla 2021.
Nedeľa Božieho milosrdenstva alebo sviatok Božieho milosrdenstva sa vďaka sv. Jánovi Pavlovi II. slávi v celej Cirkvi od roku 2000. V tomto Jubilejnom roku bola splnená prosba Pána Ježiša o ustanovení tohto sviatku, ktorú už v roku 1931 adresoval sv. sestre Faustíne Kowalskej v kláštore v Plocku: „Túžim, aby bol ustanovený sviatok milosrdenstva. Chcem, aby obraz, ktorý namaľuješ štetcom, bol slávnostne posvätený na prvú nedeľu po Veľkej noci. Táto nedeľa nech je sviatkom milosrdenstva“ (Den. 49).
Sviatok spája tajomstvo vykúpenia a tajomstvo Božieho milosrdenstva
Výber tejto nedele za sviatok milosrdenstva má svoj hlboký teologický význam. Poukazuje na spätosť, ktorá je medzi veľkonočným tajomstvom vykúpenia a tajomstvom Božieho milosrdenstva. Tento súvis zdôrazňuje aj novéna z Korunky Božieho milosrdenstva, ktorá predchádza tento sviatok a začína sa na Veľký piatok.
Tento sviatok nie je len dňom zvláštneho zvelebovania Boha v tajomstve milosrdenstva, ale aj časom milosti pre všetkých ľudí. „Túžim,“ povedal Pán Ježiš, „aby sviatok milosrdenstva bol úkrytom a útočišťom pre všetky duše, zvlášť pre úbohých hriešnikov (Den. 699). Duše hynú napriek môjmu trpkému umučeniu. Dávam im poslednú nádej na záchranu – sviatok môjho milosrdenstva. Ak nebudú zvelebovať moje milosrdenstvo, zahynú naveky“ (Den. 965).
ALELUJA, RADUJME SA!
Pán Ježiš Kristus, vstal zmŕtvych, radujme sa!!!
Milostiplný a požehnaný veľkonočný čas vám prajeme. Nech sú tieto dni naplnené radosťou a zdravím.
Zbierka pre svätú zem
Na Veľký piatok a Bielu sobotu sme zvykli finančnou pomocou prejaviť svoju spoluzodpovednosť za najposvätnejšie miesta vo Svätej zemi.
Drahí veriaci, aj v tejto kovidovej dobe môžeme prispieť na túto tradičnú zbierku a a to prostredníctvom daru vo farnosti alebo na účet SK54 0200 0000 0000 0024 3512, variabilný symbol 910 02.
ĎAKUJEME.
.
.
VEĽKÝ TÝŽDEŇ - PRIAME PRENOSY TELEVÍZIE LUX